Навесні їздили з друзями відпочивати до Львова на вихідні.
Можна сказати, що поїздка принесла ціле море позитиву і задоволення. Ось кілька вражень, написаних «по гарячих слідах».
Львів – місто з чудовою архітектурою, багатою історією, незвичайними, притаманними тільки йому традиціями.
У Львові навіть мова особлива – зовсім не схожа на традиційну українську. Особливість міста відчувається у всьому: в романтичній обстановці старого міста, в прохолоді й свіжості місцевих парків, в особливій вихованості та доброзичливості місцевих жителів. Так, ще є запах! Десь чула, що Львів пахне кавою. І ще – шоколадом. Абсолютна правда! Неповторний запах місцевого, по-особливому завареної кави витає в повітрі. Кав’ярні тут буквально на кожному кроці. І це – чудово: під час екскурсії кав’ярнями Львова можна насолодитися кавою, зокрема “палаючою”, смачно і недорого.
Хочу поділитися враженнями від прогулянки по Львову. Головне з них – скільки б не повертався в це місто, кожен раз будеш відкривати для себе щось нове, про що до цих пір і здогадатися було не можна. Отже – Львів.
На під’їзді до міста височіє гора – Високий Замок. Насправді, замку там ніякого не спостерігається, хоча в старовину, безсумнівно, він був.
Зараз можна побачити тільки залишки південної кріпосної стіни. Зараз на гору Високий Замок можна добратися, замовивши автобусну подорож Львовом. Дивом зберігся і кам’яний лев, безмовний страж цієї фортеці.
Взагалі-то, ці хижаки (вірніше, їх зображення) зустрічаються тут досить часто. Чомусь згадався фільм про італійців у Росії. Так тут з левами – та ж історія. У деяких туристів навіть забава така є: порахувати всіх левів і левиць міста. Для цього вони замовляють квест “Леви Львова”. Чомусь у всіх різні цифри виходять. Але ми прийшли сюди, щоб побачити Львів з висоти великого пагорба. Панорама міста – дійсно вражаюча. Є кілька піднесених місць, з яких відкривається вид на місто. Але Високий Замок – поза конкуренцією. З оглядового майданчика Замку видно дахи будинків, що оточують площу Ринок, дахи будинків старого міста, собор Святого Юра, навіть з далека вражає своєю пишністю.
Цікава деталь Старого міста – знаменита львівська бруківка. Вона тут сама різна і за формою, і за кольором (є червона, а є і всі відтінки сірого). Одесити та кияни пишаються своєю бруківкою, але Львів – абсолютно особливий випадок.
І трамваї тут незвичайні: старовинні, якісь дуже «європейські». Є навіть кафе «Старенький трамвай».
Найпопулярніше місце у туристів, звичайно ж, площа Ринок в самому центрі міста. Примітно, що спочатку площа називалася «Ринг» (замкнуте коло), а вже потім назва трансформувалася в більш звичне. Будинки, що оточують площу, збудовані в стилі Ренесанс. Львів – єдине українське місто, в якому прижився цей архітектурний стиль.
Кожен будинок має свій вигляд і навіть своє ім’я. А ще – це самі звичайні житлові будинки, хоча на кожному з них висить табличка про те, що будинок охороняється законом. Найзнаменитіший з цих будинків – «Чорна кам’яниця». Фасад будинку викладений блоками з піщанику, які за формою нагадують огранені алмази. Протягом багатьох років піщаник, вбираючи сажу, убрався в чорний колір.
Прогулюючись вуличками Старого міста, мимоволі починаєш розуміти, що Уеллс з його Машиною часу безнадійно відстав. Машина часу, напевно, була винайдена саме у Львові. У всякому разі, перенестися на п’ять століть тому можна дуже навіть легко.
Тут же знаходиться Королівський будинок, де народився Ян Собеський, польський король. Будинок вражає безліччю архітектурних деталей і скульптур. Кам’яні воїни, що охороняють будинок, – вражають!
Чомусь постійно згадувалися відомі вірші Юрія Андруховича – співака старовинного Львова:
Я стужився. Я, мов кінь, погриз вудила –
Відступи, бідо гірка й Мороко:
Десь любов моя на Ринку заблудила,
Десь Отам, між ренесансом і бароко …
У південній частині середньовічного Львова знаходиться монастир Бернардинів, прикрашений старовинними статуями.
Неподалік від Ринку знаходиться Львівська Порохова вежа – єдина з сімнадцяти веж міста. Охороняють її два симпатичних і дуже добродушних з вигляду лева (на те й Львів!).
Можна гуляти по історичному центру міста, насолоджуючись атмосферою старовини. Але можна скористатися спеціальними екскурсіями. Так, є екскурсія «Вуличками середньовічного Львова», що дозволяє ще глибше перейнятися духом цього чудового міста.