Духовний зміст епітафій каплиці Кампіанів у Львові

Суперечливі тенденції, що появилися в скульптурі Львова 1-ої пол. 17 ст., найповніше знайшли відбиття в двох пам’ятках, каплицях-усипальницях родин Боїмів та Кампіанів.

Ці сім’ї належали до львівського патриціату, але, посідаючи високий щабель соціальної драбини, були непримиренними в змаганні між собою за право зверхності. Кампіани себе зараховували до високоосвіченої еліти, що нібито мала відношення до європейського гуманізму. Боїми, купці і лікарі, належали до середовища підприємців, які звичками та естетичними потребами зближувалися з львівським міщанством. Якщо Вас цікавить розповідь про львівські патриціанські роди, вчинки їхніх представників та суперечливе ставлення до них сучасників, тоді Вам просто необхідно замовити екскурсію по Львову!
Декоративно-пластичне оздоблення каплиць, вибір тематики, образне вирішення, рівень майстерності – все це насамперед характеризувало портрети замовників. Кампіани продемонстрували свою причетність до науки. Так, на бічних стінах, де розміщені епітафії, по дві на кожній, зображені в рельєфах отці церкви та євангелісти. Кожний з них з книгою, в стані напруженої думки. Такої глибини розкриття характерів на основі реалістичного відтворення життєвих спостережень львівська скульптура до того не знала.

Євангелісти зображені поколінно у високому рельєфі в овальних картушах, що увінчують арки над епітафіями; обабіч на наріжниках – отці церкви на повний зріст. Таким чином, кожна епітафія має закінчену композиційну й духовно спільну систему, відзначаючись дисциплінованим ритмом, позбавленим імпровізаційності. Права стіна відбивається в лівій. Лейтмотивом їх є арка та об’єднуючий фриз з напів-постатями апостолів (в цьому перекликається з каплицею Боїмів).
Пластичне заповнення композиційних конструкцій епітафій було здійснене Йоганом Пфістером. Таке вирішення епітафії йому було відоме з надгробника князя Альбрехта II.
Чотири євангелісти з каплиці Кампіанів належать до найкращих мистецьких досягнень тогочасного Львова. Пфістер з їхньою допомогою передав характери сучасних йому людей, цілеспрямованих, сильних і мужніх. Їх звичайний одяг, природна невимушеність пози – вони зображені за столами, з книгами, в оточенні необхідних для праці предметів – підкреслювали гідність освіченої людини, підтримуючи гуманістичне уявлення про людський розум, про його здібність служити людині ключем для осягнення всесвіту.
Екскурсія Львів сакральний включає розповіді про епітафії Кампіанів та їхню каплицю.