Древній Львів короля Казимира III виник у 2-ій пол. XIV в. після захоплення давньоруського міста Польщею. З ростом нового міста центр княжого Львова прийшов в занепад і перетворився в передмістя, яке отримало пізніше назву Краківського. Побачити, що залишилося від міста часів раннього Середньовіччя Ви можете, замовивши екскурсія Княжий Львів.
Нове місто набуло форму неправильного чотирикутника з дещо витягнутим північно-західним кутом. У його центрі планується велика ринкова площа з ратушею. З кожного кута площі виходили по дві вулиці, з яких Галицька і Краківська (до XVI в. – Татарська) були головними.
Сітка вулиць мала регулярне планування і досить щільну забудову. Древній Львів оточували оборонні стіни завдовжки близько 1700 м. Спочатку навколо міста було одне кільце стін, глибокий рів і високий вал. Стіну вінчали зубці-мерлони, машикулі, а з внутрішньої сторони були влаштовані дерев’яні галереї.
Винахід вогнепальної зброї призвів до виникнення нової системи укріплень. Однієї стіни з зубцями для лучників і машикулей для метання каменів і лиття окропу виявилося замало. З 1418 р. почалося будівництво другої – зовнішньої – стіни з ровом і валами. На стінах височіли вежі, а для в’їзду існувало двоє воріт: Галицькі і Краківські. Документальна згадка про перші відноситься до 1382 р., другі – до 1386 р.
В межах кріпосних стін в північно-західному куті міста знаходився замок, який на відміну від Високого називався Низьким. Він служив резиденцією королівського старости. Тут розміщувалася також міська канцелярія, де зберігалися «гродські акти». Фрагмент макету Низького Замку Львова Ви бачите внизу на фото.
Внутрішній, або високий, оборонний мур тягнувся вздовж сучасних просп. Свободи, вул. Бр. Рогатинців, Підвальної і Лесі Українки. По периметру він був увінчаний оборонними вежами. У 1404 р. побудована вежа над Краківською брамою, в 1431 р. – над Галицькою. На фото нижче бачите макет Краківської брами з вежею.
А всього в місті в 1445 р. налічувалося вісімнадцять веж, які на той час були споруджені і закріплені за окремими ремісницькими цехами. Дізнатися значно більше про оборонну здатність середньовічного міста і побачити залишки укріплень Ви можете на екскурсії Львів.
Для зручності пішоходів в 1-й пол. XVII ст. прорубали дві хвіртки: Єзуїтську – біля костелу єзуїтів, і Босацьку – навпроти Успенської церкви, яка проходила саме через нововідкриту вежу низького муру до костелу кармелітів босих.
Якщо бажаєте побачити планування міста того часу з його баштами і кріпосними стінами в мініатюрі, тоді погоджуйтеся на підземелля Львова, вірніше їх відвідування з гідом.