Витвори львівських ковалів і слюсарів XVI-XVII cт.

Львівські ковалі та слюсарі у часи пізнього Середньовіччя були об’єднані в один цех. До сьогоднішнього дня збереглося чимало їхніх робіт.

У повній мірі красу цих витворів мистецтва можна оцінити замовивши у нас екскурсію по Львову.

Зокрема, у Львові дуже мальовничими були суцільні окуття дверей та брам, які покривали поверх бляхи гратками м’яко прокованих штаб, нерідко оздоблених нескладними візерунками. Такі грати в сполучені з великою кількістю широких опуклих голівок цвяхів, якими прибивали окуття до дерев’яної основи дверей, створювали своєрідний, живий та ефектний за грою світла і тіней орнамент, у якому технічна конструкція виступає як приваблива окраса.

До речі, під час проходження екскурсії по Львові ми обов’язково покажемо Вам окуття дверей з XVII ст.
Багато художнього смаку вкладали ковалі в складні й мальовничі мережива надбанних хрестів, цих справжніх шедеврів старого українського ковальства. Зроблене вмілими руками народних майстрів-ковалів плетиво чорних ліній тонко кутого заліза чудово вирисовувалося на світлому тлі неба. Графічна композиція українських надбанних хрестів має мало спільного з іншими хрестами, що входять до обрядового церковного ужитку. Вона зберігає багато елементів, пов’язаних з графемами солярних (сонячних) дохристиянських знаків. Промениста розета надбанного хреста часто сполучалася з зображенням півмісяця та широко відомого в народному мистецтві мотиву «дерева життя». Декоративний лад цих ажурних розет, що захоплюють своєю красою, органічно пов’язаний з народною творчістю.


Незважаючи на те, що ковалі й слюсарі нерідко використовували в своїх роботах окремі ренесансні мотиви, вони завжди зберігали в своїй творчості стильові форми українського народного мистецтва. Дуже цікавим, але, на жаль, єдиним зразком таких ковальських виробів є віконні грати XVI століття львівського Вірменського собору, куті з залізних штаб і оздоблені ренесансним маскароном. З цього погляду також цікаві різноманітні, іноді дуже складної конструкції замки до дверей крамниць, будинків, церков і міських брам (велика колекція таких замків є у Львівському музеї етнографії та художнього промислу). Замки ці завжди орнаментовані, нерідко на них є то дуже виразні людські постаті, то чудова орнаментика на сталевих ажурних платівках, що її нанесено карбуванням або гравіруванням. Навіть частини самого механізму іноді мають декоративну обробку.
Справжніми мистецькими творами є такі слюсарно-ковальські вироби, як скриньки для зберігання грошей та коштовностей, а також цехові скрині. Зовні такі скрині прикрашали різною поковкою складної конструкції. Замки, що їх уміщували зсередини, також були щедро оздоблені силуетно вирізаними металевими деталями та гравіруванням.
На жаль, пропонована більшістю туристичних фірм програма «Львів екскурсійний» не передбачає показ об’єктів ковальства і слюсарства того часу. Тому рекомендуємо екскурсії по Львову з гідом від компанії «Топ тур», аби вповні насолодитися ними.