Є у славному місті Львові одна невеличка, але шедевральна пам’ятка архітектури та скульптури – каплиця Боїмів.
Ще в далекому 1978 р., коли про архітектуру Львова тільки починали говорити у тодішньому Радянському Союзі (про Європу і світ ми взагалі мовчимо), вона була занесена у список Світової спадщини ЮНЕСКО за свою виняткову красу, як переднього фасаду, так і внутрішнього інтер’єру.
Але знаменита усипальня Боїмів у Львові береже також історію цієї родини, 14 членів якої були тут поховані.
Георгій (Юрій) Боїм – засновник відомого у Львові та всій Речі Посполитій шляхетного роду Боїмів – походив із угорської родини з Семигороддя. Його портрет-фреска до сьогодні зберігся на тильній стороні каплиці.
У 1576 р. вперше опиняється у Львові, як придворний польського короля Стефана Баторія, а після його коронації стає довіреною особою і секретарем правителя. Одружився з шляхтянкою Катажиною Ядвігою Нижневською, зображення якої також знаходиться поруч з портретом її чоловіка.
Під впливом свого львівського оточення Юрій Боїм прийняв католицьку віру. До цього шлюбу Юрій Боїм був протестантом. Розкішна каплиця Боїмів у Львові почала будуватися саме ним.
У Г. Боїма було 3 доньки та 1 син. Двоє дочок одружилися з юнаками з відомого львівського роду Шольц-Вольфовичів.
Завершив будівництво та оздоблення усипальниці син львівського патриція Павло Георгій Боїм. Здобув спершу хорошу домашню освіту, що дало базу знань для навчання в університеті у Падуї. Там хлопець вивчав медицину, право та філософію. Повернувшись до Львова став працювати як провізор, придворний лікар самого короля Сигизмунда III Вази, а також вів дрібну торгівлю.
Первісток Павла Боїма – Георгій, названий так, за традицією того часу, в честь діда. На відміну від своїх достатньо успішних братів і сестер, його життя склалося по-іншому. Хлопець був легковажним і недбалим у ведені справ, що призвело до збитків у торгівлі. За це його позбавили права на спадщину.
Ще один син Павла Боїма, Михайло Петро Бойм, був видатним мандрівником та місіонером-єзуїтом. Досліджував географію та ботаніку у країн Сходу, зокрема Китаю. Велике значення для європейців мала праця Михайла Боїма по фармацевтиці і лікарських рослинах, популярних у китайській традиційній медицині. Завдяки цьому європейці перейняли практику вимірювати пульсу пацієнтам. Ще одне вагоме досягнення М. Боїма – виготовлення першого у Європі атласу Китаю, який налічував 18 кольорових карт.
Бенедикт Боїм, хотів повторити долю свого брата Михайла, проте йому не дали дозволу на місіонерську працю у Китаї. Тому юнак вирушив до Вільно, де його головним завданням було навертати православних на католицьку віру. Варто зазначити, що його методи відзначалися шанобливим ставленням до усіх людей.
Що ж до інших дітей Павла (загалом їх було 9, 3 доньки та 6 синів) про них відомо не багато. Присвятили себе купецькій справі і були успішними в цьому. Відомо лишень, що у ще одного сина Павла Миколая було троє синів, проте інші його нащадки померли бездітними. Більше інформації про цей славний рід, на жаль, знайти не вдалося.
Побачити екстер’єр чудової усипальниці Боїмів у Львові та почути про засновника роду Ви зможете в процесі екскурсії по Львову. Потрапити ж всередину є непростим завданням, бо каплиця дуже часто зачинена. Тому, щоб побачити її інтер’єр, Вам найкраще підійде екскурсія 7 Чудес Львова.