березня 2023

Екскурсія «Слідами польських професорів Львова, розстріляних нацистами 4 липня 1941 р.»

Маршрут подорожі, укладеної однією з екскурсоводів Львова, проходить місцями проживання, дозвілля, роботи, допиту та розстрілу відомих у міжвоєнний період львівських науковців польської національності.

Наперед просимо вибачення, що пропонуємо для перегляду фотографії, зроблені не професійним фотографом в заздалегіть постановочних ситуаціях, а екскурсоводами під час реальних турів.

За пару сотень метрів від початку вулиці Сахарова у Львові (якщо їхати від центру) з лівого боку появляються невисокі, але круті Вулецькі пагорби, з глибокими ярами між ними. А поміж пагорбами видніється пам’ятник-хрест на місці розстрілу 43 професорів і лікарів та членів їхніх сімей. Зокрема, серед розстріляних є троє дружин вчених, яких гестапівці відпускали додому, але вони воліли загинути разом зі своїми чоловіками…

 

В числі убитих німецькими окупантами – Тадеуш Бой-Желеньський, перекладач з французької літератури. В 1939 р. переїхав з Варшави до Львова до свого швагра, професора Грека. Вони обидва були заарештовані та розстріляні. Серед брутально страчених без суду і слідства були Каспер Вайгель і граф Роман Лонгшамп де Бер’є з трьома синами! Наймолодшому синові було 18 років!

 

Арештували представників львівської еліти в ніч з 3-го на 4-те липня 1941 р., причому більшість з них проживала на вул. Саксаганського, 3, 5 і 7, бо там були професорські будинки. Після короткого допиту їх розстріляли.

 

Серед арештованих тієї ночі був також і Казимир Бартель, тричі прем’єр-міністр передвоєнної Польщі. Його, на відміну від інших, відвезли до тюрми на Лонцького. Там утримували два тижні, намагаючись використати в пропагандистських цілях. Відомо, що сам Гімлер хотів з ним зустрітися, але екс-посадовець другої Речі Посполитої відмовився, через що, в кінцевому результаті, і був знищений…

 

Український скульптор Е. Мисько зробив пам’ятник розстріляним польським професорам, але в 1980 р. радянська влада його прибрала у зв’язку виступами «Солідарності» в Польщі.

Коментарі, відгуки, запитання