Екскурсія по Личаківському цвинтарю ознайомить Вас із багатьма символізмами, які приховують його намогильні пам’ятники.
Центральне місце надгробку на могилі Артура Гротгера займає скульптура його коханої Ванди Монне, схожої на античну музу. Позаду – кам’яний, стилізований під дерево, хрест із розлогим корінням, який є символом повернення на Батьківщину. Біля підніжжя хреста сокіл – знак чистого кохання та відданості. Переламана палітра та розірвані струни ліри вказують на ранню смерть художника. Медальйон з барельєфом – витвір рук самої Ванди.
Дивлячись на витончений пам’ятник на захороненні Марії Катерини фон Шудуар, розумієш той глибокий зміст, котрий він символізує – ангел гасить полум’я життя.
Кам’яний ансамбль на похованні Браєрів, Транклів і Вайглів включає в себе три постаті на високому постаменті: Гіпноса, крилатого античного божества сну, який лівою рукою веде жінку до світу мертвих та схиленого юнака у грецькому одязі з кубком, наповненим сльозами. Ці фігури влучно символізують смерть, турботу та біль.
Надгробок Юліани Шабінгер зображає момент боротьби життя зі смертю. Посередині скульптура дівчини, яка рукою притримує діадему з зірочками – символами народження і буття. Ліворуч від неї Прозерпіна (символ царства мертвих), що намагається зняти корону. Біля них маленький крилатий геній вказує пальцем на пальмову гілку – нагороду за морально чисте прожите життя.
На екскурсії Личаківським кладовищем Ви обов’язково побуваєте біля його найстарішої намогильної скульптури. Поховання графині Понінської містить набір традиційної християнської символіки. На вершині Мадонна (з притаманними стилю рококо пишними формами) склала перед собою в молитовній позі руки, твердо вірячи у перемогу добра. Змія, який обвиває земну кулю з гранатом в зубах (заборонений плід), уособлюючи зло, Марія намагається розтоптати.
Робота відомого майстра Юліана Марковського – найпрекрасніший ангел Личакова вирізьблює хрест на скелі над ініціалами похованого львівського друкаря Францішка Ріхтера.
Оригінальний саркофаг прикрашає могилу шляхтянки Йоанни Баггофвунд. На одній боковій стороні бачимо молоду жінку з дітьми та напис «Charitas» (милосердя). Інший бік доповнено барельєфом жіночої постаті з руками зверненими до неба та підпис «Pietas» (благочестя) – символ побожності.
Кажуть, художник-авангардист Леопольд Левицький жартував, що хоче, аби місце його спочинку прикрашала сюрреалістична фігура. Через кілька років по смерті графіка львівська скульпторка Теодозія Бриж виконала заповітне бажання митця, сконструювавши пам’ятник у вигляді власноручного автографа Леопольда (подвійна Л).
Різьблена капітель майбутньої колони на постаменті вказує втрату великого архітектора Івана Левинського. Надпис на пам’ятнику звучить так: «різьбив душі людей силою характеру, молотом енергії і кров’ю серця».
Насичений символікою надгробок на могилі відомого представника львівської історичної школи Кароля Шайнохи. Біля підніжжя окремого обеліску розміщено давньогрецьку музу історії Кліо. Праворуч іще одна муза – Мельпомена, пов’язана з літературною творчістю історика.
Місце спочинку родини Крувчинських по периметру оточують «палаючі» смолоскипи. Поміж факелами акуратно вплетено тернові вінки на знак мученицької смерті Здислави Крувчинської.
Загалом, екскурсія на Личаківське кладовище відкриє для Вас чимало таємниць!