Передчасно померлі українські таланти, поховані на Личакові

На Личаківському кладовищі поховано чимало українських талантів, які померли, або загинули раптово, в розквіті сил. Окрім усім відомого композитора, поета та виконавця Володимира Івасюка, історію передчасної загибелі якого ми висвітлювали в іншій статті (див. статтю «Вражаючі історії похоронів деяких знаменитостей, похованих на Личаківському цвинтарі»), на території, яка відноситься до вул. Мечникова, 33, знайдете чимало інших поховань молодих патріотів України. Розповіді екскурсоводів про них стали настільки популярні, як і легенди Личаківського цвинтаря. Ось коротка інформація щодо цих героїв:
1) Маркіян Шашкевич – борець за рівність української мови в Австро-Угорській імперії, ініціатор «Руської Трійці», будитель національної свідомості. Хворів на туберкульоз, довгий час був прикований до ліжка, до того ж, під кінець життя, поет осліпнув та почав втрачати слух. Помер від цієї невиліковної страшної недуги у свої неповні 32 роки. Поховали мислителя спершу в с. Новосілки, тоді Золочівської округи 26 червня 1843 р. До 50-ї річниці смерті на вимогу громадськості під керівництвом спеціально створеного комітету останки Маркіяна Семеновича з почестями перевезли на Личаків.


2) Ліворуч гробниці Шашкевича знаходиться пам’ятник талановитому громадському діячеві Володимиру Барвінському. Співзасновник важливого для українців товариства «Просвіта», а також публіцист та редактор. Відстоював права галицьких українців у Австрійській імперії. Пішов з життя передчасно, проживши всього 32 роки.


3) Ігор Білозір – Народний артист України, популяризатор української музики, визнаний також у США, Канаді й Польщі. 8 травня 2000 року у віці 45 років композитор був жорстоко побитий українофобами у центральній частині міста Львова. В лікарні провів останні 20 днів свого життя, 13 з них без свідомості. Помер на лікарняному ліжку, так і не прийшовши до тями… Прослуховуючи історії Личаківського кладовища на відповідній екскурсії, Ви обов’язково відвідаєте могилу популярного композитора…


4) Грицько Чубай – здібний художник, поет та автор антирадянського твору «Вертеп». Займався самоосвітою, багато писав та перекладав з іспанської. Незважаючи на письменницький талант та високий інтелект, Григорій був змушений часто змінювати місця праці та шукати підробітки, щоб прогодувати сім’ю. У 32-річному віці помер. Через постійні переслідування зі сторони КДБ та ранню смерть письменник так і не побачив свої твори опублікованими.


5) Життя вокаліста культового рок-гурту «Брати Гадюкіни» обірвалось у віці 46 років через хронічну недугу – рак гортані. Своєю творчістю Сергій Кузьмінський створив чудову основу для української сучасної музики. Був лауреатом фестивалів «Червона Рута» і «Таврійські ігри». На могилі музиканта – оригінальний надгробок, на якому бачимо вільний політ птаха. «Кузя» ще за життя був настільки популярним, що розповіді про його творчість та смерть – це часто-густо міфи Личаківського кладовища.


6) У 41 рік передчасно помер ще один талановитий письменник України, залишивши нащадкам багату літературну спадщину. Григорій Тютюнник – автор роману «Вир», де висвітлюються гостросоціальні та актуальні проблеми тогочасного суспільства. У спогадах молодшого брата сказано, що в день смерті Григорій залишив на столі акуратно складений рукопис у протертій папці – другу частини твору «Вир».


7) Проживши півстоліття, цей світ покинув львівський бібліограф, поет, мистецтвознавець та історик Микола Голубець. Присвятив життя культурній діяльності, працював над тритомною історією української культури. Також у часи Першої світової воював добровольцем в загонах Українських Січових Стрільців. За німецької окупації удову Миколи, їхню спільну доньку та зятя розстріляло гестапо за зв’язок з УПА.


Як бачимо, їхнє життя було надзвичайно важким, часом нестерпним, а покинули цей світ несподівано… Якщо Вас цікавить інший аспект екскурсії, зокрема, Личаківський цвинтар легенди, то не сумніваючись, звертайтеся до нас!