Портрет Костянтина Корнякта

Найбільшим православним меценатом в історії середньовічного Львова був купець з острова Кріт Костянтин Корнякт. Він збудував на свої кошти наймогутнішу та найвищу у середньовічному Львові ренесансну вежу-дзвіницю православної Успенської церкви.

Цим він хотів показати, що православні жителі міста були його справжніми господарями, хоч і становили (в силу різних причин) меншість його населення.
Під самою вежею зручно примостилася порівняно невеличка, але унікально приваблива каплиця Трьох Святителів – родинна церква Корняктів, яку, звісно, вони також збудували за свої кошти і там були поховані.


Ще однією пам’яткою, яка безумовно вважається найгарнішою у Львові серед збудованих в стилі Ренесанс, є палац Корнякта з його єдиним в Україні Італійським (Венеційським) двориком.


Всі щойно згадані архітектурні шедеври Ви можете оглянути під час екскурсії у Львові ціни на які є абсолютно адекватними для будь-якого гаманця.
На сьогоднішній день ми маємо єдиний портрет цього видатного мужа, який змальований невідомим автором з родинної корогви Корнякта, і знаходиться в Королівських залах того ж таки палацу, названого його ім’ям.


Портрет Костянтина Корнякта-батька значно відрізняється від портретів синів як живописним трактуванням, так і інтерпретацією образу. Без сумніву, в основу його покладено надгробну хоругву, однак це цілком самостійний, глибокого змісту твір.

У докладному латинському напису на портреті, відповідному напису, що знаходиться на звороті хоругви, перелічені найважливіші віхи життя Корнякта. Але в портреті вони не відчутні, навіть відсутній герб шляхетства – верх бажань міщанина. Тут усе традиційно просто: старий чоловік на повний зріст, звернений молитовним жестом до розп’яття, що стоїть на столі. Жест рук, що походив від надгробних зображень, був поширений в українському живописі в портретах фундаторів. Тим більше, в портреті члена Ставропігії жестом підкреслювалась духовна спільність зі всіма братчиками. Все ж Корнякт постає на портреті людиною складного характеру, сильної волі, стриманої у виявлені емоцій. У ньому, не позбавленому честолюбства, сильні відчуття владності й власної гідності, набуті тривалою життєвою практикою, поєднувались із скнаристою дріб’язковістю крамара, жорстко педантичного у фінансових справах та холодно безжалісного до людських слабостей. Як людина свого часу, він був щедрим меценатом ренесансної архітектури у Львові. Залишався небайдужим до ідейно-політичної діяльності братства, його фінансова допомога була відчутною в здійсненні крупних починань Ставропігії.
Портрет Костянтина Корнякта є видатним твором. Ним, по суті, активно накреслювалось під дією ренесансного гуманізму нове живописно-пластичне розв’язування образу людини.

Ви можете відвідати Королівські зали на екскурсії Львів королівський