Фасади житлових кам’яниць старовинного Львова

В Україні фасади житлових споруд пізньосередньовічного та ранньомодерного періоду, які створювали суцільну забудову вулиць, найбагатше представлені у Львові. Звичайно, вони мали чітку систему горизонтальних членувань з карнизів, поясків, розвинуті віконні обрамування, багаті портали входів, а також вибагливе завершення аттику.
Важливу роль в завершенні інтер’єрів відігравало орнаментальне різьблення на камені, яким, звичайно, вкривалась стіна з вікнами на вулицю.
Найцікавішими та найбагатшими на різьблення будинками з тих, що збереглися до нашого часу, є:
1) Чорна кам’яниця


2) Палац Корнякта у Львові


Головний фасад Чорного палацу, що його збудував наприкінці XVI ст. Петро Красовський, виходить на пл. Ринок. Його облицьовано кам’яними брилами з так званим діамантовим рустом, а вікна і вхід мають обрамування з різними прикрасами.


Тип забудови в західноукраїнських містах мав багато спільного з архітектурою сучасного йому міського житла інших європейських країн і був, до деякої міри, переробкою народного житла відповідно до специфічних умов середньовічного міста й потреб найзаможнішої частини населення.
В художньому образі львівських кам’яниць відчутні самобутність і неповторність мистецького виразу. В їхньому загальному трактуванні багато невимушеності і мальовничості, а невеликі розміри, камерність виконання деталей, замилування дрібним рустуванням, яке облямовує фасади з боків або суцільно вкриває їх, широке застосування в підкреслено пластичних деталях соковитого рослинного орнаменту – все це говорить про здорові, життєлюбні смаки їхніх замовників і виконавців.

Багато з них у торговельних справах бували в країнах Сходу й Заходу, добре знали культуру, літературу й мистецтво цих країн, навчалися в їхніх учбових закладах, знали їхню мову та звичаї. Ці зв’язки зі Сходом, які схрещувалися безпосередньо в житті міста з західними впливами, саме й визначали художню своєрідність архітектури та мистецтва городян тодішнього Львова.
Якщо Ви наберете в пошуку інтернету фразу «Львів екскурсії», то отримаєте список із туристичних компаній, які пропонують професійний показ середньовічних кварталів та фасадів міста.