Містичні ритуали для боротьби з епідеміями мору у середньовічному Львові

В середньовічних містах через брак медичних знань та панічний страх захворіти, до епідемій ставились як до живих істот та пробували фізичними діями і містичними ритуалами оберегтись або відштовхнути заразу.

Про ці містичні ритуали, буде цікаво послухати не тільки дорослим, а навіть й дітям на екскурсії по Львову.

Чуючи про наближення пошесті брами міста зачиняли, а на варті стояли навчені гайдуки “міської фамілії”. Кожен мешканець прагнув також захистити і власне житло. Досить ефективним вважалося відгородитися купами каміння і заговореними палями, котрими забарикадовували двері будинків. На ручки дверей вішали висушені кінські черепи. Ще одним домашнім амулетом боротьби з недугами було вирізане з дерева уособлення хвороби (у вигляді дівчини). Фігуру закопували в землю біля будинку. Ці містичні ритуали є відносно невинними, тому їх ми, навіть, розповідаємо дітям, коли ті приїжджають на екскурсії для школярів Львів.

Існували й масові ритуали, якими проганяли морове повітря. Для дерев’яної ляльки, символу пошесті, придумали справжній похорон, – захоронення у землю, бо, начебто, грунт поглине хворобу. В Рясному (село під Львовом) в час епідемії одна жінка померла і її поховали. Згодом місцеві жителі запідозрили труп у розповсюджені хвороби, тому з ціллю припинити поширення пошесті могилу розкопали, а померлу демонстративно обезголовили. А ось про цей факт ми говоримо тільки тоді, коли туристи хочуть почути легенди Львова.

Здавалося, що гробарі знали усе про те, як вберегти себе від мору, адже вони і забирали померлих від хворіб з дому, і ховали їх. Хоча, по факту, єдиним захистом служив нашитий білий хрест на чорному суконному плащі-формі. Такий же хрест нашивали померлим від зарази. Закопували мерців у ями глибиною 3 лікті (приблизно 1,73м) на спеціально виділених заміських цвинтарях. Нерідко копачі збільшували свої статки мародерством. Також людей охоплював забобонний страх, бо ходили чутки, наче вони мозком померлих від жахливих недуг намащують клямки дверей своїх ворогів. Звичайно, що такі жахливі деталі далекого середньовіччя ми не розказуємо під час екскурсії у Львів для школярів.

Не маючи точної інструкції з лікування, чого тільки не вигадували бідолашні забобонні люди! Хтось закопувався по шию у гній, хтось цей гній спалював, а цілющим димом кадив навколо свого будинку (неприємний запах мав прогнати забруднене повітря). Інші у глибоку яму поруч з помешканням встромляли осиковий кілок, або у двері вставляли стовбець із грабового дерева. Свої дії люди підсилювали молитвами до святих з проханням про захист.

Авжеж, існували і «ліки», наприклад, розчинений у молоці бурштин, оцтова настоянка з волоських горіхів, або угорське вино. Від незнання страждали не лише люди, адже вважаючи, що улюблені домашні тварини передають хвороби, якийсь час вбивали котів та собак.

Загалом, ці та інші факти ми розповідаємо, якщо є запит на популярні екскурсії Львів.

Залишити заявку