Замок Сосновського-Бесядецького у Львові

Львів багатий архітектурними об’єктами, які знаходяться не тільки в історичній частині міста.

Але існують і такі екскурсії по Львову, коли ви можете побачити деякі з них, як наприклад, будинок Сосновського-Бесядецького.

Знаходиться по вул. Чупринки, 50-52. Збудований 1901 р. фірмою Івана Левинського у стилі венеційської неоготики як житловий будинок на замовлення архітектора Юзефа Сосновського згідно його власного проекту.

Неоготичний комплекс споруд був добудований 1907 р., тому має дві адреси. Цікаво, що на початку 20-го ст. ця вулиця називалася Кшижова і будинки мали іншу нумерацію. До сьогоднішнього дня на старій металевій огорожі вирізано цифри і буква – 38А, якраз навпроти нового номеру 52, що на стіні будинку.

 

Замок Сосновського, який включений в екскурсійну прогулянку «Вілли Львова» – це комплекс найімпозантніших споруд Нового Світу, з величезною псевдороманською вежею та вежечками, вкритими черепицею, офіцинами, флігелем у дворі, на 1-ому поверсі якого була стайня для коней, а на 2-ому – помешкання для слуг. Будинки досі вражають своїми розмірами і багатим декором, причому, навіть флігель виглядає, як мініатюрний палацик. Псевдороманську вежу опоясує розкішний двоповерховий балкон-лоджія, стеля якої розмальована шикарними візерунками. Над входом в будинок №50 можна помітити два польських шляхетських герби. Герб справа «Наленч» належав родині Сосновських. Герб зліва скоріш за все символізував родину дружини архітектора Адель Чарновської. Обидві кам’яниці прикрашені численними маскаронами, ліпниною, різьбленими порталами, скульптурою лева при вході, різноманітною ковкою та литтям, зокрема, об’ємними металевими квітами на решітках та кронштейнах балконів, не кажучи вже про суто неороманські та неоготичні мотиви та частини будівель. Навіть підлога в пасажі вистелена дерев’яною бруківкою, що зберіглася до сьогоднішнього дня! Двері будинку №52 ковані, в нижній частині розділені смугами металу на ромби, в яких знаходяться обезголовлені металеві польські орли. Очевидно, що цей вандалізм стався в радянський час, коли будь-які прояви польськості знищувалися… При вході в будинок №52 можна побачити тротуарний світильник для підвалу. Це цікаве пристосування, яке колись виробляли задля економії електроенергії. В металевий каркас вмонтовувалися скляні призми, які розсіювали денне світло, освітлюючи значну частину підвального приміщення. Оскільки вартість електроенергії з часом здешевшала, то і світильники перестали випускати.

 

У 1919 р. Сосновські продають цей будинок Ф. Бесядецькому, а ще через 5 років переїжджають у польське місто Милянувек. Там Юзеф будує віллу «Сосновиця», яка також прикрашена родинним гербом Наленч. У віллі мав жити його син Єжи Сосновський – найталановитіший польський розвідник… Він народився 1896 р. у Львові, брав участь у I Світовій та польсько-радянській війнах. В 1925 р. став співробітником польської воєнної розвідки і під виглядом заможного барона Ріттера фон Наленча прибув до Німеччини, де створив шпигунську сітку, основу якої складали… жінки! Був дуже струнким та вродливим. Його агенти мали доступ до найсекретніших німецьких документів. Саме Єжи отримав копії плану воєнних дій Німеччини проти Польщі. Однак, в 1934 р. він заарештований нацистами та через два роки обміняний на німецьких шпигунів, пійманих на території Польщі. Проте на Батьківщині його також чекав арешт, оскільки польська контррозвідка вирішила, що Сосновський-молодший – подвійний агент, а його план нападу на Річ Посполиту – німецька дезінформація. У 1939 р. його засудили до 15-ти років ув’язнення. Буквально через декілька місяців Німеччина нападає на Польську державу і події на фронті стали розвиватися за тим сценарієм, який рідні спецслужби вважали фейком. Але й тут на Єжи чекало найбільше нещастя його життя, бо з початком Другої Світової попадає в тюрму НКВС, де гине в 1942 р. Енкаведисти могли заарештувати його з тієї причини, що він в часи свого шпигунства також передав Польщі матеріали про секретну співпрацю німецьких та радянських військових. Про Єжи Сосновського у ФРН після війни було створено два художні фільми. Ми ж, зі свого боку, розповідаємо про видатного уродженця Львова на екскурсії «Таємниці відомих львів’ян».

 

Але вернімося до вілли Сосновського… У міжвоєнний період тут мешкав відомий книгар, колекціонер і філантроп Францішек Бєсядецький та резидувало Товариство шанувальників книги, яке він заснував і очолював. Володів маєтком в с. Данильче Рогатинського району. В 1940 р. його арештувало НКВС, перебував в тюрмі на Лонцького, помер в Конотопі на початку липня 1941 р. Нині будівлі, що належали відомим полякам, – це багатоквартирні житлові будинки. І наостанок трішки реклами! Якщо бажаєте дізнатися трохи більше про наше місто, то пропонуємо забронювати екскурсії Львовом.

Залишити заявку