Що залишив сучасникам Іван Федорович по своїй смерті?

Численні загони туристів, що проходять повз пам’ятник Івану Федорову (Федоровичу), і не здогадуються, який внесок у культуру книгодрукування зробив цей чоловік.

Аби дізнатися про нього пропонуємо розгорнуту інформацію про екскурсії у Львові.

А тим часом наша розповідь торкається документу, опублікованого під №37, на сторінці 45 книги «Історія Львова в документах і матеріалах (Київ, Наукова думка, 1986 р.):

«1585 р., жовтня 2. – Свідчення війта Альберта Педіана та лавників Станіслава Смєшка, Каспара Гулинського і Станіслава Ансеріна в уряді Ради міста Львова про майно Івана Федорова, що зберігається у будинку Івана Білдаги.

Оцінка руської друкарні покійного Івана Московитина.

З’явившись особисто до приміщення нашої ради, чесні пани магістр Альберт Педіан, війт, а також присяжні лавники міста Львова Станіслав Смєшек, Каспар Гулинський і Станіслав Ансерін своїм офіційним свідченням зізнали, що на наполегливе клопотання аптекаря Єроніма, львівського міщанина, і чесного Сенька Корунки, русина, вони зійшли в погріб кам’яного будинку львівського міщанина, обачного Івана Білдаги, де знайшли і списали книги, надруковані руською мовою, та необхідні інструменти для друкування книг, власність покійного Івана Москвитина, друкаря руських книг. Вартість їх (книг) разом з інструментами була оцінена і визначена запрошеними для оцінки всечеснішим Григорієм, намісником церкви Успіння пресвятої Діви Марії у місті Львові, і Йосипом, священником церкви Святого Федора у львівському передмісті, а згодом – також запрошеними для оцінки інструментів Томою Сикстом і Іваном Кавкою, майстрами столярного ремесла, так:

Насамперед вся столярська робота, тобто друкарський прес з усіма приналежностями лише з дерева – 90 польських злотих.

Далі великий відлитий мідний гвинт з нагвинтником і пластиною, якою притискають літери, і рама, в яку вставляють літери, – всього 5 мідних речей, які важать 8 каменів і 7 безмінів. Якщо рахувати за камінь з роботою по 6 золотих, вся сума становить 52 польських золотих і 6 грошів. Далі 120 повних Біблій, в зошитах [вартістю] кожна по 4 польських злотих, та 80 неповних Біблій по 2 злотих 15 грошів. Олов’яних літер не знайдено, крім закладених у раму на один друкарський аркуш, які не оцінювалися.

Це зізнання панів лавників було дане в присутності чесних Сацька, сідляра, і Сенька Корунки.

Діялося і т. д., як вище.»

Як видно з даного документу, Іван Федоров користувався друкарським верстатом, що мав ряд металевих деталей, і, отже, був на рівні кращих досягнень поліграфічної техніки того часу. Після смерті Івана Федоровича його обладнанням протягом тривалого часу користувалася друкарня львівського братства.

Якщо бажаєте дізнатися більше про Івана Першодрукаря, тоді рекомендуємо Вам замовити оглядову пішу екскурсію історичним центром Львова.

Залишити заявку