Загадка передчасної смерті красуні-королеви Барбари Радзівіл

Туристи, які прибувають у Львів на екскурсію, дуже часто хочуть побачити все і зразу!

Тому вони замовляють екскурсію замками «Золотої підкови» Львівщини, де гіди обов’язково покажуть мармурове погруддя Барбари Радзівіл – великої княгині литовської і польської королеви, яка увійшла в історію передовсім завдяки своєму драматичному романові з королем Зигмунтом ІІ. Цей експонат знаходиться у залі №3 замку в Олеську, якраз при переході в наступну кімнату. На нас дивиться прекрасне обличчя благородної коронованої красуні, вирізьблене (найімовірніше) італійцем Джованні Марією Москою з Падуї – придворним скульптором двору Ягайлонів в період правління Зигмунта І і Зигмунта ІІ. Личко Барбари просто ангельське, таке по-дитячому наївно-невинне…


За іронією долі, роман започаткувала смерть чоловіка Барбари, воєводи троцького Станіслава Гаштольда 1543 року. На похорон прибув король і одразу запалав пристрастю до молодої вдови, обом було аж двадцять з хвостиком, о!!! Тож після кількалітньої пристрасті 1547 р. молода княгиня взяла таємний шлюб з королем, який щойно повдовів (перша дружина – Єлизавета Габсбурґ, померла 1545 р.). Та шила в мішку не втаїш! Оскільки монарх міг одружитися лише з представницею монаршого роду, цей шлюб спричинив скандал. Лиш коли 1548 р. помер батько, Зигмунт І, вдалося домовитися з шляхтою і 1550 р. відбулася коронація Барбари Радзівіл як королеви Польщі. Все нічого, здавалося, коронованій парі світить довге й щасливе правління – та от така біда, що через шість місяців – 8 травня 1551 р. – королева померла. Причина смерті достеменно невідома, найвірогідніша версія – рак. І ось тут відкривається широке поле для припущень, чому молода, в розквіті сил і доглянута придворними лікарями та свитою королева могла захворіти на смертельну хворобу. Історія донесла до нас той факт, що дружину короля люто ненавиділа її свекруха – Бона Сфорца. Тому багато хто з дослідників справедливо припускає, що молода невістка була отруєна за наказом старої Бони, котра хотіла одружити свого сина на котрійсь із європейських принцес та об’єднати, таким чином, дві країни династичним шлюбом.
Драматична любов і смерть Варвари Радзівіл надихала не одного польського письменника та художника.
Послухати розповідь гіда про неймовірну любов короля і княгині та побачити шедевральне погруддя можна, замовивши поїздку на Золоту підкову.