Різдво є найколоритнішою подією року у місті, а його святкові фестивалі можна чудово доповнити різдвяними екскурсіями Львовом від туристичної агенції Топ Тур.
Сидіти вдома, коли все місто в очікуванні свята, у нас не заведено. З нагоди Різдва Львів пропонує низку розваг: фестивалі, концерти, смачні делікатеси та захопливі екскурсії. Тож, пропонуємо провести ці різдвяні свята саме тут, у місті Лева.
Ще задовго до Святої вечері та навіть католицького Різдва у місті розміщують головну ялинку, ковзанку, різдвяний ярмарок, будівлі прикрашають гірляндами та святковими прикрасами, місто запалює тисячі вогнів. Крім того, на Галичині зберігається давня традиція ставлення шопки – біблійної сцени народження Ісуса. Звичай своїм корінням сягає тисячі років, коли ще святий Франциск зробив першу таку інсталяцію, аби люди могли побачити на власні очі біблійну історію та відчути важливість цього свята. Ідея швидко поширилась країнами Західної Європи, а до львів’ян вона потрапила через вплив Польщі. Традиція набула популярності, прижилась та зберіглась до сьогоднішніх днів. У Львові шопки знаходяться майже у кожному храмі та, навіть, у домівках містян, але найголовніша щорічно розміщується на площі Ринок, а її відкриття збирає тисячі глядачів та супроводжується виступами сценічних колективів.
Екскурсії та Святий вечір у переддень Різдва у Львові
У переддень Різдва, 6 січня, коли до основного святкування ще є трішки часу, а давні традиції суворо забороняють працювати, радимо розпочати ваші вихідні знайомством із містом. Адже воно довго готувалось до цієї зустрічі і має, що розповісти та показати. Найкращим ж способом пізнати все найцікавіше буде саме оглядова екскурсія історичним центром: старовинні оборонні мури, дивовижної краси костели, майстерні львівських солодощів вже чекають на туристів. Гості міста можуть встигнути також побачити культурну столицю з висоти пташиного лету, відвідати таємничий Личаківський цвинтар, послухати історії, які зберігає там минуле та відвідати найважливішу святиню греко-католиків України – все це у комфортабельному та тепленькому автобусі у супроводі нашого веселого гіда на автотранспортній екскурсії Львовом.
Якраз поки ви повернетесь з екскурсій, на небі зійде перша зоря та можна буде з чистою душею та пустими шлуночками приступати до святкового столу. Якщо ви приїхали до Львова на відпочинок, швидше за все у вас не буде бажання бігати по магазинах, скуповувати кутю, борошно, гриби та інші необхідні елементи Святої вечері. Залиште ці клопоти комусь іншому. Ми ж організуємо вечерю у одному з закладів міста. Тут вам: кутя, узвар, вареники з підливкою, борщ, пампухи, грибочки тощо. Одним словом, у вас на столі будуть всі 12 страв!
Святкування Різдва у Львові
В день народження Ісуса Христа, 7 січня, місто розпочинає масштабне святкування, яке розпочинається фестивалем “Спалах різдвяної зірки”, що супроводжується “Ходою Звіздарів”.
Фестиваль став традицією, оскільки проводиться вже з десяток років та щоразу збирає сотню глядачів та учасників процесії. А завдячуємо ідеї ми співробітникам Музею народної архітектури та побуту імені Климентія Шептицького, які розробили та втілили у життя таке святкування.
У процесії беруть участь різноманітні шкільні та творчі колективи, кожен з яких репрезентує себе у тематиці та стилі вбрання і виготовленні зірки. Учасники фестивалю з’їжджаються зі всієї Львівщини та суміжних областей. Тут можна побачити елементи автентичних костюмів Гуцульщини, Бойківщини, Лемківщини та близько сотні унікальних зірок.
Крім того, присутні всі учасники вертепу: пастухи, три царі, ангел та смерть, чорт, жид, пастушки та ін. Особливо цікаво спостерігати за однаковими героями різних вертепів, адже кожен бачить свій костюм інакше, добавляє до нього якийсь власний елемент та робить унікальним.
Зазвичай дійство починається на площі Музейній, де формується своєрідна колона та відбувається благословення звіздарів. Звідти процесія, сповнена веселощів та святкового настрою, рухається через увесь центр, щоб усіх сповістити про велике свято. По вулиці Ставропігійській хода рухається до площі Ринок, де їх зустрічає мер міста та вони разом частуються пампухами та співають колядок біля шопки.
Далі хода у супроводі співів прямує по вулиці Шевській на площу Яворського, де зазвичай розміщується ще один важливий атрибут Різдва у Львові – Дідух. Для тих, хто вперше про таке чує, мова йде про величезний сніп соломи, жита чи пшениці, іноді прикрашений квітами, з характерним людиноподібним виглядом. Варто сказати, що наші пращури як правило використовували саме останній обжинковий сніп на полі. У той час люди надавали дуже великого значення віруванням та релігії, тож кожна сім’я робила дідух та заносила його в дім, з надією отримати у відповідь хороший врожай та сімейний спокій у наступному році. Потім його викидали, або спалювати, таким чином наче приносячи жертву. Сьогодні львів’яни, звичайно, не влаштовують у самому центрі міста танці з бубнами біля ватри, але традицію оберігають та щороку виставляють величезного дідуха на одній з головних площ. Поява саме такого оберега в українців не здається дивною, адже ми – нація хліборобів; то ж кому, як не нам, піклуватись про родючість та добрий врожай.
Фестиваль продовжується на вулицях міста до обіду, а далі переміщується у Шевченківський гай – місце, де можна не тільки продовжити святкування, скуштувати куті чи пампухів, але й відчути зв’язок з предками. Оскільки Шевченківський гай – це не звичайний парк, як хтось міг подумати, а величезний музей-скансен просто неба. Тут розміщені цілі будиночки різних часів, котрі репрезентують ту чи іншу культуру. Зокрема, тут можна відвідати селянські хатинки XVIII ст, де знаходяться давні предмети господарського життя: ткацькі верстати, давня “пральна машинка”, двигуном якої переважно слугували жіночі руки, а також господарські будівлі: водяний млин, кузня, оліярня та ін. Пропонується спробувати себе у ролі давньої ґаздині чи господаря, взявши участь у якому-небудь майстер-класі з ткацтва, ковальства, випікання коржів, миловаріння.
Крім того, варто відзначити, що музей пропонує пізнати не лише давні звичаї галичан, а й дізнатись більше про життя та побут інших етнічних груп. Скансен навіть умовно поділений на мінселища за етнографічними ознаками. Привертають увагу також храми музею, яких тут нараховується аж сім. Певно не варто ще раз нагадувати про масштаби гаю, правда? Тож рекомендуємо поєднати святкування із захопливою різдвяною екскурсією Шевченківським гаєм, щоб не заблукати поміж старовинних будиночків та провести час весело і з користю.
На другий день Різдва радимо ще трішки поринути в історію міста та відвідати таємничу екскурсію підземеллями Львова. Ці давні підземні ходи зберігають в собі не лише загадкові та вражаючі артефакти, але й цікаві легенди та історичні факти про засновників міста, середньовічні отрути та лікарства.
Завершити свою подорож варто на різдвяному ярмарку, яких насправді у Львові немало. Проте найцікавіший розміщений на стометрівці перед Оперним театром. Саме так: сто метрів пампухів, глінтвейну, кави, шоколаду, домашніх сирів, меду та ковбасок. Поруч розташовані барні столики, біля яких можна поласувати придбаними делікатесами, випити глінтвейну та зробити знимку на пам’ять про чудові вихідні. Тут також продаються різноманітні сувеніри, щоб турист міг привести додому не лише позитивні враження, але й який-небудь магнітик, прикрасу чи навіть елемент автентичного костюма. То ж найкращим способом проведення різдвяних свят є бронювання різдвяних екскурсій Львовом та відвідування фестивалів згідно графіку, запропонованого нами!