Львівські дзвони та інші предмети литва XVI – I половини XVII століття

Значне місце серед художнього литва Львова XVI – I половини XVII століття посідають дзвони, які відігравали помітну роль у житті тодішнього суспільства. Дзвонінням відзначали святкові дні та різні знаменні події, відбивали години на ратушній вежі, оголошували тривогу, збирали громади для оборони від ворога. Малий дзвін львівської ратуші скликав мiщанство для оголошення різних розпоряджень, обов’язкових постанов уряду, подавав сигнал до закриття міських брам.


Екскурсія Дахи Львова дає змогу побачити дзвін львівської ратуші зблизька та почути цікаві легенди про старовинну будівлю магістрату і не тільки.
Нерідко дзвони відливали в пам’ять якихось важливих для міста, а то й цілого краю подій, таких, як перемога над ворогом тощо.
Дзвонів XVI століття, відлитих у Львові, залишилося мало. Це, зокрема, дзвін 1584 року домініканського монастиря «Ісайя» та дзвін бернардинського монастиря 1588 року. Обидва вони оздоблені написами, а дзвін «Ісайя», крім напису, має ще й невеликий рельєф з погруддям пророка напівготичного стилю. У піший туристичний маршрут Львів входить відвідування обох легендарних храмів.
Зараз дзвін «Ісайя» знаходиться в Італійському дворику. Екскурсія по Львову 7 чудес познайомить Вас з пречудовим ренесансним і єдиним в Україні італійським венеційським двориком і, звичайно ж, його експонатами!
Від першої половини XVII століття зберігся дзвін, датований 1643 роком, роботи львівського ливарника Андрія Франковича (Франке), який, проте не належить до найкращих творів цього майстра. Значно вищі художні якості мав дзвін, відлитий у 1633 році братом Андрія – Каспаром Франковичем. На ньому зображено св. Георгія, який перемагає дракона. Барельєф цей, як і орнаментика дзвона, свідчить про мистецьку обдарованість автора. Вся група сповнена руху й напруження, форми рельєфу трактовані мальовничо, лінії м’які, широкі, об’єм подано узагальнено.
Екскурсія львівські храми познайомить Вас з багатьма храмами міста і після неї Ви залишитеся духовно піднесеними та морально задоволеними.
Цікавими пам’ятками українського художнього литва цехові ціхи (позначки), на яких зображували переважно знаряддя різних ремісничих професій. Ціхи передавалися від одного члена цеху до другого, і за їх допомогою братчики оповіщалися про цехові зібрання. Не тільки зображення на ціхах, а й стиль їхнього художнього оформлення були тісно пов’язані з характером того чи іншого ремесла. Зображення на ціхах композиційно розміщували дуже вміло. Наприклад, на перемишльській теслярсько-бондарській цiсi 1635 року, де відтворено різний інструментарій, цілісна декоративна композиція підкреслює символічний характер зображень. Те саме можна сказати й про львівську шевську ціху 1620 року. Ціхи, відлиті в цехах, близькі до творів народного мистецтва.

Залишити заявку