Голодний бунт та антивоєнна демострація львів’ян

Перебуваючи на екскурсії по Львову, гіди розповідають туристам про події сивої давнини.

При цьому навіть не згадують про бурхливі сутички, які відбувалися в центрі міста відносно недавно з точки зору історичної ретроспективи. В той же час, у період Першої Світової війни столиця Галичини та Лодомерії переходила з рук в руки і тут, врешті-решт, почалися голодні бунти. Нижче наводимо донесення дирекції поліції у Львові президії намісництва про демонстрацію трудящих міста.

 

“Від ряду днів серед місцевого населення спостерігалося велике напруження і озлоблення у зв’язку з неможливістю забезпечення його картоплею. Ця озлобленість привела до вуличних заворушень, які сьогодні мали місце у Львові. Ранком перед міськими магазинами, як звичайно, з метою покупки хліба i муки, зібралися жінки і діти. Тому що в магазинах цих продуктів забракло, окремі групи подалися до будинку Мicької ради, де почали гомоніти, Витіснена звідси поліцією, товпа, що складалася з підлітків і жінок, які прийшли з дітьми на руках, подалася на площу Ринок під ратушу. Тут поповнена людьми, що знаходилися на торзі, зросла до кількох тисяч чоловік і перетворилася в гомінку демонстрацію, скеровану проти міського управління. Учасники демонстрації накинулися на ларки, які здемонтували, а також повибивали всі шиби на партері і частину шиб першого і другого поверхів будинку ратуші. Коли поліції вдалося витіснити демонстрантів з площі Ринок, натовп поділився на кілька менших груп, які вирушили в різні сторони міста. І так одна група подалася на вулицю Валову, де знаходиться етапова комендатура німецької армії. Тут почала галасувати. 3 трудом вдалося демонстрантів розпорошити. 3 протилежного боку скверу демонстранти вибили три шибки. Інші групи подалися до будинку комісаріату, де вибито кілька шиб під Віденською, Ренесансною, Римською, Театральною кав’ярнями, до приміщення Банку-Уніон, де також в деяких будинках вибито шиби. Одні групи намагалися влаштувати демонстрацію біля будинку сейму, де знаходиться командування II армії, але їх поліція туди не допустила.

Під час демонстрації лунали вигуки: «Геть війну!», «Віддайте нам наших батьків і синів!», а також проголошувались протестаційні вигуки проти нестачі засобів харчування. Біля 1-ї години після полудня поліції вдалося повністю розпорошити натовп і повернути спокій. У вечірні години робилися спроби поновити демонстрацію на вул. Городецькій, де посилений відділ поліції перешкодив цьому і розігнав демонстрантів. Під час згаданих демонстрацій арештовано 15 осіб, в тому числі 13 жінок, представниць робітничого класу. Проти всіх розпочато судовий процес.

На завтрашній день вжито відповідні заходи і зарезервовано сильну військову присутність.

27 жовтня 1916 р.

Президія ц.-к дирекції поліції у Львові”.