Відомо, що в XIV ст. в середньовічному Львові, крім середмістя, вже існували Краківське та Галицьке передмістя, які отримали свої назви від однойменних воріт у міських укріпленнях, єдиних, до речі, на той час. З плином часу територія цих передмість розширювалася, а на кінець XIX – початок XX ст. у місті вже було 4 великих райони, крім, власне, середмістя. У цей час спостерігався розвиток міста на захід. Поштовхом для цього стало будівництво Політехнічного університету. Коли він будувався, довкола ще були городи. Цікаво, що автотранспортна екскурсія по Львову включає проїзд вулицею Степана Бандери біля Політеху і Ви зможете побачити, як змінилася ця територія в кінці XIX – XX ст.
Галицьке передмістя включало райони Львова, які починалися від вулиць Коперника (від площі Міцкевича), Бандери, Городоцької, К. Левицького (колишня Кохановського). Сюди входили наступні дільниці міста:
1) Хорунщина (район вв. Чайковського, Академічної, Фредра). З цим районом Ви детально зможете ознайомитися на екскурсії Австрійський Львів.
2) Каліча Гора (однойменна крута вуличка, де зимою неможливо було спуститися дорослій людині, звідки й назва цього невеличкого району на горі Цитадель).
3) Сикстівка (в. Дорошенка). Назва пішла від однойменної вулиці, вкінці якої був маєток доктора Сикста – провідного борця за права львів’ян з олігархом Кампіаном. Біля костелу Марії Магдалени колись знаходився його фільварок. Екскурсовод по Львову розповість багато цікавого про цю непросту боротьбу.
4) Песій Ринок (біля ветеринарної академії: вв. Пекарська (до церкви Св. Трійці) та К. Левицького). Назву ця територія отримала за те, що там продавали домашніх улюбленців.
5) Офіцерська колонія (у місцевій вимові – кольонія) – тепер це вул. Самійленка, бічна Зеленої, за площею Є.Петрушевича.
6) Софіївка (верхня частина в. Івана Франка, за Польським консульством, де костел Св. Софії.
7) Персенківка (територія однойменної вулиці та прилеглих промислових та залізно-дорожніх ділянок). Назву район отримав від купця Якова Персінга, який купив цю територію у кінці XVII ст. Там була збудована електростанція в 1908 р., котра була найважливішою у місті. В часи українсько-польської війни тут відбувалися запеклі бої між Українською Галицькою Армією та польськими Орлятами Львова. Зараз там заледве 15 житлових будинків, оскільки територія була забудована промисловими підприємствами та прокладена залізна дорога.
8) Козельники (величезна територія між вулицями Луганська, Хуторівка та просп. Червоної Калини). Назва пішла від колишнього приміського села Козільники, яким володіло місто Львів. Всього таких сіл довкола Лємберга було 18, зокрема Збоїська, Зубра, Сихів. Селяни мусіли відпрацьовувати для міста на відбудові укріплень, платили податки. Натомість місто надавало їм прихисток на випадок нападу ворогів. Цікаво, одначе, що тим бідним селянам було робити, коли напасник з’являвся раптово, а до міських мурів було зо 5-10 км!
9) Байки (вв. Київська – Єфремова). В середні віки та епоху модерну там були озера, болота, інші природні перепони. Назва цієї ділянки перекручена від «Балки». Тут мешкали жебраки, які вже на початку XVI ст. мали свій професійний цех. Головному жебраку, який також проживав на Байках вони приносили данину. Вкінці XIX ст. тут появляються престижні вілли заможних городян Львова і місцевість стала іменуватися Новий Світ. Екскурсійний автобус по Львову проїжджає вулицями даного мікрорайону під час оглядової поїздки містом.
10) Вульки (район, обмежений вв. Сахарова – Княгині Ольги – Героїв Майдану – Стрийською та залізничним полотном). Назва пішла від того, що на цій території в XVII ст. знаходилося «вільне» приміське село «Воля». Дана назва у місцевій вимові під впливом польської мови трансформувалася у «Вуля», «Вульки».
11) Кульпарків (в. Кульпарківська). Назва утворилася прізвища німецького колоніста П. Гольдберга, який у 1425 р. заснував тут господарство Гольдбергоф. Навіть у XVI-XVII ст. тут ще буяли ліси, де було повно хижих звірів. У 1875 р. на вирублених лісах збудували психлікарню.
12) Боднарівка (починається на півночі від перехрестя вв. Стрийська – В.Великого і тягнеться аж до південних меж міста, зокрема повороту на с. Сокільники).
Проїхатись районами Козельник, Персенківки, Вульки, Боднарівки Ви зможете абсолютно безкоштовно в тому випадку, якщо замовляєте екскурсії в Карпати. Дорога туди пролягає через вищевказані райони міста.