В цьому короткому блозі ми вирішили розповісти Вам про власників житлових будинків на площі Ринок у Львові, котрі перебували на найвищій посаді у середньовічному місті, а саме, на посаді бургомістра. Оскільки будь-які екскурсії по Львову не можуть обійтися без показу цих старовинних кам’яниць та розповідей про них, то наш блог доповнить Ваші знання про місто, його середньовічних жителів та житлові споруди.
Доктор медицини та власник «Чорної кам’яниці» Мартин Анчевський (пом. в 1682 р.) здобув собі у місті Лева хороше ім’я. Якийсь час обіймав посаду бурмістра Львова, хоча основну частину життя працював секретарем при королі.
Ян Юлій Лоренцович був бургомістром поспільства, радецьким та королівським. Його батько відкрив аптеку у знаменитій Чорній кам’яниці.
Одним із найбагатших мужів свого часу був Ян Убальдіні – нащадок відомого львівського купця. Він провів життя як активний громадський діяч та декілька років займав становище бурмістра. Це було із кількарічними перервами протягом 1642-1662 років. До роду Убальдіні перейшла кам’яниця за адресою: пл. Ринок, 3, оскільки батько Яна Урбан одружився на дочці власника. Про це одруження та трагедію, що йому передувала, гомоніло тоді все місто. Тому біля цього будинку зупиняються туристичні групи, котрі замовляють екскурсія Романтичний Львів.
Йодок Гляч, солідний львів’янин та лавник. Проживав у будинку №12 на площі Ринок. Бурмистром міщан був обраний у 1585 р.
Мешканець кам’яниці № 13 Ян Альнпек здобув фармацевтичну освіту за кордоном та працював аптекарем у Львові. Цікаво, що саме через медичні знання Яна обрали бурмистром міста у 1625 році. Адже за декілька років до цього у місті панувала пошесть, з якою Альнпек успішно допомагав боротись міщанам. Аптекар до смерті обіймав високе становище у магістраті.
Багатий купець, саксонець за походженням, Франц Веніг, оселився у Львові 1574 р. Йому належав дім № 17. Також один рік Веніг був обраний на посаду міського голови.
Томас Гордон – виходець із Единбурга, котрий оселився у Львові та займався торгівлею. Він став одним із господарів Массарійської кам’яниці. На зламі XVII-XVIII століть декілька разів обирався як бурмістр міста. У 1708 р. займався проблемою відбудови ратуші, після удару блискавки.
Найвідоміший власник житлової споруди №25 на площі Ринок – Якуб Шольц. Чоловік із шляхетного роду у 1637 та 1641 роках служив бургомістром Львова.
У середині XVII ст. до Львова прибув Казимир Самуїл Кушевич. Проживав у кам’яниці № 27. Він зарекомендував себе як активний громадський діяч, та навіть брав участь у перемовинах з Хмельницьким, щоб той не знищував міста. За сміливість та відповідальність був обраний на посаду бурмистра.
Мартин Гросваєр займав посаду міського голови в часи першої козацької облоги Львова 1648 р. Він добре дбав про оборону міста. А сам мешкав у кам’яниці № 37.
Каспар Гулинський, котрий проживав у домі №40 на північній стороні площі Ринок, аж шість (!) разів був обраний бурмистром Львова.
Дещо відстав від нього Павел Єльонек, котрий був обраний бургомістром п’ять разів. Проживав він на вулиці Ринок у кам’яниці, на місці якої в XIX ст. збудували будинок №22.
Вольф Шольц – засновник династії Шольц-Вольфовичів оселився у Львові, у домі за номером 23 на Ринковій вулиці. Поважний чоловік, здобув хорошу репутацію серед львів’ян та був обраний до магістрату спершу як райця, а згодом і як міський голова. Вперше його обрано на пост бургомістра у 1554 р., а востаннє у 1561 р.
У 1624 р. бургомістром обрали медика Павла Гепнера, будівничого Гепнерівської кам’яниці. Сини та внук Гепнера теж займали поважні посади у міській раді.
Власником будинку, на місці якого комендант Львова Ф. Коритовський збудував палац під номером 29 на пл. Ринок був Станіслав Дибовицький, освічений доктор медицини, придворний лікар короля Речі Посполитої Сигизмунда ІІІ Вази. У кінці XVI ст. та на початку XVII ст. його двічі вибирали бурмистром у Львові.
Найбільш знаменитий бургомістр Бартоломей Зиморович проживав у сусідній кам’яниці, яку, однак, також поглинув палац Коритовського.
Отже, як бачимо, хто володів львівськими ринковими кам’яницями, той дуже часто керував містом. Недаремно всі прагнули поселитися на площі Ринок у Львові в ті часи!
Якщо Вас цікавить середньовічний Львів та розповіді про найголовніші його споруди, жителів, традиції та події, тоді не гайте часу і вирушайте до нас!