Теребовлянська ікона Божої Матері

У Греко-Католицькому архикатедральному соборі Святого Юра знаходиться одна із найстаріших та найвідоміших “плачучих ікон” в Україні, до якої щороку приходять помолитися та помилуватися тисячі паломників і, навіть, туристів, котрі замовляють екскурсійний автобус Львів. Зайшовши у храм, вони поспішають у ліву його частину до вівтаря, де і знаходиться творіння невідомого українського художника Середньовіччя. Це чудотворна ікона Матері Божої Теребовлянської – найголовніша реліквія храму.

Історія цієї ікони дуже давня і насичена багатьма подіями. Як свідчить назва ікони, її відомий нам шлях розпочався у Теребовлі, одному із найстаріших міст України. Там вона належала династії священиків Римбалів і зберігалась у церкві Святого Миколая. Пізніше ікону перевезли до Святопреображенської церкви Підгорянського монастиря отців Василіян.


У 1651 р. жителі Теребовлі змогли оборонити свою фортецю від татар. Вони вірили, що їм допомогла сама Божа Матір, до якої у цей складний час звертали свої молитви теребовлянці. Ікона, до якої вони молилися, ставала більш відомою, і притягувала все більше паломників до монастиря.
Письмові згадки про ікону вперше появляються у 1663 р. у зв`язку із її відомим чудом. Ікона двічі плакала: спочатку у четвер перед Великоднем, а потім ще раз у суботу перед цим великим святом. Свідками чуда було багато людей, серед них полководець Іван Суловський та його козацька сотня, які заприсягнулися, що бачили цю непересічну подію.
Наступного разу небесна заступниця допомогла у 1673 р. Тоді Теребовлянський замок перебував під турецькою облогою 14 днів. Величезна армія турків ніяк не могла взяти замок штурмом, і тому вони вирішили підірвати замкові мури. Жителі фортеці втратили більшість своїх захисників. Не маючи можливості запобігти задуму ворога, вже мало сподівались на спасіння і з останньою надією звернулися з молитвами до Богородиці. Коли вибух стався, виявилось, що він з неймовірною силою вдарив по турецькій армії, завдавши їй величезних втрат. А самі замкові мури лишилися цілими і неушкодженими. Очевидці бачили на стінах замку саму Божу Матір, що відвертала ворожі кулі та снаряди.


У 1673 р. чудотворна ікона знаходилася в церкві Святого Миколая. Але через рік єпископ Йосиф Шумлянський вирішив помістити реліквію у соборі Святого Юрія. Він остерігався, що через близькість Кам`янець-Подільська, який тоді був під турками, до Теребовлі ікона перебуває у великій небезпеці і може бути знищеною під час чергового набігу мусульман. Тому ікону перевезли в львівський собор Святого Юрія.

Це дуже обурило теребовлян, які пізніше намагалися повернути свою головну святиню до рідного міста. Та, попри все, чудотворна одигітрія залишилася у Львові. Це місто теж отримало захист Божої Матері у 1704 р., коли на нього напали шведи. Шведський генерал Штембок, побачивши сльози Теребовлянської Богородиці, відмовився від контрибуції та залишив місто. Так, Львів було врятовано від повного розорення.
У наші дні віруючі з усієї України приходять у кафедральний собор Святого Юра, щоб помолитися чудотворній іконі Матері Божій Теребовлянській, попросити в неї допомогу у справах земних та прощення гріхів. Якщо ж ви – віруючий турист, тоді Вам просто необхідно замовити екскурсійний автобус у Львові, щоб добратися до храму і побачити святиню!