Псевдо-легенди підземелля костелу Єзуїтів

Здавна львівські підземні ходи славляться своєю незвіданістю, загадковістю та численними легендами… Найзнаменитішим посеред них все ж таки залишається підземелля Гарнізонного храму у Львові, з яким пов’язано багато раритетних артефактів та містичних оповідок. На жаль, серед них великого поширення набули псевдо-легенди, які є абсолютною вигадкою деяких екскурсоводів чи, просто, відвідувачів, котрі колись побували у підземеллях, та не отримали відповідей на свої запитання. Так, з найбільш вражаючими ми зараз Вас і познайомимо.


Перша несправжня легенда пов’язана з найцікавішим підземним об’єктом Єзуїтського храму – алебастровим саркофагом ХVIII ст. Вважається, що призначався він для архієпископа Вижицького, про що засвідчує і надпис на латинській мові. Проте дослідниками цей факт так і не був підтвердженим, оскільки не було вказано, як точної дати поховання на ньому (лише «17..»), так і не знайдено всередині мощей священнослужителя.
Цікаво, що коли знайшли даний гріб, то виявили на ньому сліди злому, а сам характер уламків наштовхував на думку про те, що до нього добиралися не зовні, а вибиралися зсередини… Розповідають, що тут поховали людину в комі. Тож, коли вона прийшла до тями, почала вибиратися з нього, то таким чином появився злом.
Однак, дану версію одразу ж можна спростувати, адже жодна людина не змогла б самостійно цього зробити. Це підтверджується і фактами. Вага лише однієї кришки саркофага становить понад шістсот кілограм, а сам алебастр за міцністю практично рівняється з мармуром. Його товщина дорівнює 10 см.


Інша т. зв. легенда-оповідка стосується двох металевих гаків, які кожного разу привертають до себе неабияку увагу відвідувачів. Знаходяться вони при вході, де вмонтовані в стіну. Дехто почав припускати, що до них кріпилися ланцюги, за допомогою яких у львівські підвали єзуїти опускали в’язнів (боржників). Раніше тут були знайдені й деякі середньовічні знаряддя для тортур, які в наш час зберігаються в Музеї історії та релігії.
Проте й дані здогадки легко можна спростувати, адже документального підтвердження цьому так і не знайшлось. Відомо, що єзуїти ніколи нікого не кидали у в’язниці, не морили голодом та тим більше не катували. Більше того, вони одного разу, навіть позичили місту велику суму коштів, та назад її так і не отримали. Місто так і не змогло погасити борг, а все через ліквідацію ордену.


Та найбільш захоплюючою є псевдо-легенда про «чорного» монаха. Відомо, що колись давно із підземелля зник один чернець, а в його кімнаті залишився лише клаптик паперу, підписаний кров’ю. З того часу вважають, що він задля вічного життя уклав договір з дияволом, продавши таким чином свою душу.
Можна лише розвіяти ілюзію, начебто «чорний» привид і зараз блукає підземеллями Гарнізонного храму, та часто з’являється на очі туристам. Таку роль доручили виконувати працівнику місцевої галереї, який під час екскурсій з ліхтариком в руках повинен розгулювати підземними ходами та «приємно» дивувати своїх відвідувачів.
Якщо бажаєте отримати детальну інформацію про підземелля, то можете замовити екскурсію «Підземний Львів» яка проводиться щодня (крім понеділка) на 12.00 і 15.00, іноді на 16.00.