Завітавши на екскурсію по Львову, можна роздивитися красу місцевих споруд, зокрема Палацу Потоцьких.
Це одна з найгарніших будівель міста Львова. Збудована у стилі французьких замків-шато, як приватна власність графів Потоцьких. Заради нього до столиці Галичини приїжджає багато туристів із Києва та Дніпра, Одеси та Харкова, а також інших куточків України.
Належить до Львівської галереї мистецтв. Також, цікавим є і той факт, що Львів Палац Потоцьких використовувався при зйомках фільму «Три мушкетери», як маєток маршала королівських мушкетерів де Тревіля.
Цей витончений та розкішний графський замок ніби зійшов зі сторінок казки. Триповерхова, з боковими крилами та центральним ризалітом, будівля має чітке планування та багате зовнішнє оздоблення, характерне для барокового класицизму. Гостей палацу спочатку зустрічають великі ковані ворота, а потім парадний вхід, прикрашений чудовою ліпниною та іонічними колонами. Мансарди, вікна, балкони – усе оздоблене ліпниною , що надає споруді легкості та вишуканості. В оформленні інтер’єру використовувалися кращі види дерева, мармуру, позолоти, а також картини відомих живописців.
Замок Потоцьких у Львові починає свою історію у середині XIX ст. Тоді маєток належав графу Альфреду Потоцькому, а на місці майбутнього палацу стояла двоповерхова садиба, збудована архітектором Ігнатієм Хамбрезом. За наказом графа садибу знесли, а замість неї розпочали будівництво розкішного палацу, який за думкою графа мав стати ідеальним місцем для проведення прийомів та зустрічей високих гостей. Великий шанувальник французької архітектури Потоцький виписав із Франції архітектора Луї Доверн’є, за чиїм проектом почали споруджувати нову на той момент архітектурну родзинку міста. Безпосередньо будівництвом керував польський архітектор Юліан Цибульський, який зводив будівлю у стилі історизму (за зразком одного із французьких палаців), а декором та ліпниною займався Петро Гарасимович.
На жаль, Альфред Потоцький не дожив до урочистого відкриття об’єкту своєї мрії і справу його життя продовжив син Роман. Будівництво було завершено у 1880 р. Нова резиденція засяяла в усій своїй красі. Танцювальна “Дзеркальна зала”, їдальня “Блакитна зала”, “Червона зала”, “Кабінет Ордината” оздоблені у стилі Людовика ХІV вражали своїм багатством. Позолота, різнокольоровий мармур, цінні породи дерев – Потоцькі не шкодували для свого помешкання ніяких коштів. На другому поверсі були розташовані спальні господарів, а на третьому – для гостей.
Не дивлячись на досить молодий, як для шляхетного замку вік, графський палац у Львові пережив багато подій. Вцілівши під час українсько-польської війни, будівля постраждала під час першої річниці перемоги поляків у цій війні у 1919 р. Американський пілот Едвард Грейвс не впорався під час показового польоту, і разом з літаком впав на маєток. Через вибух паливних баків, що спричинив пожежу, були пошкоджені верхній поверх та дах палацу. Лише через два роки граф отримав компенсацію від Польської держави на реставрацію, яка завершилась у 1931 р.
Під час Другої світової війни у палаці розташовувався штаб італійської армії. А за радянських часів тут розмістили спочатку Інститут геології та геохімії, а у 1972 р. відкрили палац урочистих подій, де подружніми узами було скріплено багато щасливих пар. Проте, у 80-тих роках колишня графська резиденція знову зазнала небезпеки через спроби побудувати у Львові метро. У дворі палацу вже встигли зробити тунель глибиною 25 м, але почав просідати грунт і руйнуватись фундамент архітектурної корони міста. Тому, роботи довелось припинити, а фундамент зміцнювати.
Нині палац Потоцьких передали Львівській галереї мистецтв. Відтепер на другому поверсі можна відвідати зали античного та середньовічного мистецтв, та помилуватись дивовижними творами німецьких, італійських та фламандських митців.
Як і колись, історичні зали використовують для проведення урочистих подій та зустрічей політичних діячів, що безумовно втішило б графа Альфреда Потоцького, який саме з цією метою колись розпочав будівництво замку. Також інтер’єри палацу можна побачити у 38-ми історичних кінофільмах, наприклад в обох частинах ” Д’Артаньян і три мушкетери”. Сьогодні, попри всі ці видатні події, архітектурний комплекс відкритий для всіх бажаючих. Але тільки екскурсія Палаци Львова ознайомить Вас з красою та атмосферою цієї величної споруди, причому не тільки ззовні, але й з середини.
Також, поруч з цією пам’яткою архітектури знаходиться Музей мистецтва давньої книги, розташований у споруді, що залишилась після невдалого будівництва метро. Там ви можете ознайомитись із старовинними рукописами та першими друкарськими виданнями, ілюстраціями давніх майстрів та екслібрисами відомих людей.