Фрески львівських костелів

Великомасштабністю та декоративним чуттям відзначаються розписи костьолу єзуїтів у Львові.

Побачити ці витвори середньовічного мистецтва на власні очі можна завітавши на мандрівку по Львову

Виконані вони у 2-й половині XVII століття живописцем з Моравії Яном Екштейном і його сином, а також розпис костьолу кармелітів у Львові, створений в 30-х роках XVIII століття італійцем Джузеппе Педретті. Розпис костьолу кармелітів вигідно відрізнявся від попереднього більшою живописністю та свіжістю колориту. Легко написану на склепінні яскраву синь неба зі світлими хмаринками пожвавлюють барвисті постаті святих та ангелів. До речі, про те, як шведський король Карл XII використав костел кармелітів для штурму міста, Вам розкажуть на екскурсії Львів.

У Львові тоді з’являється один із серйозних осередків живопису монументального ілюзіонізму, який співпрацював з мистецькими групами Польщі. В 1733-1740 рр. львівські живописці на чолі з кваліфікованим художником В. Мазуркевичем розписують львівський бернардинський костьол. Ці художники значно змінили вигляд інтер’єра, збагативши його ілюзорними арками, колонами, обрамленням порталів. Особливу увагу вони зосереджують на розписі плафона, «надбудовуючи» засобами живопису над реально існуючими стінами новий ярус з відповідно розміщеними в ньому колонами та вікнами.

Простір нефа завдяки цьому став здаватися значно більшим. Замість склепіння перед глядачем виникло небо, заповнене зловісними темними хмарами, пронизаними кількома широкими смугами світла, що його ніби випромінює голуб – символ святого духа. Постаті бога-отця та святих зображені в русі, в патетичних позах: вони наче тільки-но з’явилися в реальному просторі храму з темряви «потойбічного світу». Розпис торцевої частини склепіння над вівтарем мав створювати враження відчинених воріт, за якими розкривався вид на долину остова Патмос з фігурою Іоанна Богослова. Автори розпису спиралися на багатий творчий досвід великих майстрів-монументалістів в країнах Західної Європи.
Костел бернардинів багатий не тільки на інтер’єри, з ним пов’язані численні легенди, послухати які зможете, коли проводиться екскурсія містичний Львів.