Незвичайні експонати та відділи аптеки-музею у Львові

Аптека-музей у Львові – це найдавніший із усіх діючих до сьогодні фармацевтичних закладів міста. Та, незважаючи на це, тут, як і понад два століття тому, активно продаються різноманітні лікарські засоби.
Про давність цього місця говорять і рідкісні експонати, якими наповнені підземелля фармацевтичного закладу та його обидва поверхи, включаючи флігель. Навіть у холі побачите найрізноманітніший аптечний посуд, в т. ч. ексклюзивний, серед якого велика кількість різнокольорових баночок від медикаментів, виготовлених із фарфору та скла, старовинні ваги, друкарська машинка XIX ст. (з її допомогою створювались етикетки), різьблені дубові шафи та багато іншого. Незвичними, на перший погляд, будуть й окремі флакончики з надписами: «героїн», «кодеїн», «морфін»… Але це легко пояснити. Раніше (до 1914 р.) ці речовини не були заборонені, а, навпаки, вільно використовувались під час лікування.


Далі перед відвідувачами відкриваються приміщення музею фармації у Львові, де, власне, зберігались та вироблялись ліки, мазі, лікарське вино та інше. Увагу гостей одразу ж привертають до себе різні глиняні глечики, банки та ступи, в яких раніше перетирались трави на порошок й розтоплювалася основа для мазей. Усе це неабияк передає дух старовини та знайомить з досі незвіданими сторінками історії фармації.
Не менш цікавою видається і пілюльна машина кінця ХІХ ст. Відомо, що суміш для тогочасних таблеток (пілюль) робилася дуже густою, чимось, навіть, схожою до пластиліну, яку одразу ж після приготування розкатували та нарізали на вищезгаданому приладі. Також, в давнину, використовувався й спеціальний пристрій для створення желатинових капсул (по вигляду вони були схожими до сучасних). Та найбільш цінною серед усього, вважається перша у світі гасова (нафтова) лампа.


В загальному, дана музей-аптека у Львові зберігає понад 5 тисяч експонатів. Усі вони успішно розмістились на двох поверхах та підвальних приміщеннях закладу. В останніх, до слова, зберігались ті медикаменти, які потребували низьких температур для приготування, для прикладу, мазі, креми… Окрім цього, стояло тут у бочках і вино (залізне, хінне, пепсинове) та варилось мило. Спустившись сюди, можна побачити ще й машинку, якою раніше наповнювали тюбики мазями.
Що ж стосується верхніх поверхів, варто згадати про ще одну кімнату, так звану лабораторію алхіміка. Розповідають, що під час реставрації даного приміщення в 1985 р. дослідниками було знайдено тут частинки дорогоцінних металів та хімічних елементів.


Таким чином, можна виділити такі основні аптечні приміщення, як: торговий зал, кімнати з медичними матеріалами та історії фармації, відділ лабораторії, флігель (в ньому знаходиться бібліотека з понад 3-ма тисячами книг) та підземелля аптеки-музею. Тож, як бачимо, дане місце просто манить своєю старовинною атмосферою та сприяє незабутньому проведенню часу.