Сьогодні, коли долини Карпатських річок є досить густо заселеними, туристи, котрі відправляються на екскурсію в Карпати на 1 день, або на кілька днів, навіть не знають, що ще 600-700 років тому назад ситуація була кардинально іншою.
Карпатські гори від долин і до вершин, від пагорбів Прикарпаття на півночі і до вулканічних сопок Закарпаття на півдні були покриті одним безперервним гігантських розмірів лісом.
Карпатські поселення створювались у досить складних соціально-економічних та політичних умовах, їх розвиток був обумовлений рядом факторів напрямом господарства, рівнем розвитку продуктивних сил, фізико-географічними умовами, суспільними та сімейними відносинами.
Найбільш масове заселення почалось у XІV і продовжувалось інтенсивно до XVІ ст. Тільки в Самбірській економії з 1550 до 1556 р. було засновано 20 cіл, у XVІ-XVІІІ ст. в одному Березнянському комітаті засновано 77 cіл.
Інтенсивність заселення зумовлювалась такими чинниками, як посилення феодального гніту в низинних районах та закінченням 12-20-річних свобод у карпатських селах, що викликало перехід в інше місце проживання, де були гарантовані такі ж 12-20-річні свободи. У висновках угорської королівської комісії 1570 р. говорилось: «Є багато поселень, заснованих ще недавно, які отримали волю на 12 років. Русини дуже цим зловживають, коли мине 12 років, вони знову зникають і осідають на землі десь в іншому місці, щоб бути постійно вільними».
Крім цього, необхідно врахувати, що на цей період кордону як такого між Польщею та Угорщиною не існувало, тобто не було майже до другої половини XVІІІ ст. ніякої охорони. Тому поселенці по завершенню терміну тимчасової волі легко здіймалися з обжитої землі і переходили на інший бік Карпат на територію іншої держави, адміністрація якої тільки потирала руки від думки, що кількість прибульців збільшувалася.
Якщо бажаєте почути цікаві факти про колонізацію Українських гір та побачити неймовірні краєвиди, Вам просто необхідно записатися на екскурсію по віддалених місцях Карпат!