Орден кармелітів був створений у 1156 р. лицарем Бертольдом з Калабрії. Передісторія створення ордену така: коли під час хрестового походу на Святу землю мала бути вирішальна битва з турками-сельджуками, то згаданий лицар перед цією подією пообіцяв собі, що як виживе, то створить монаший орден. Він справді вижив і тому, разом із сподвижниками побудував монастир на горі Кармель (де сучасна Хайфа). Орден розростався і в середині XVI ст. кармеліти поділилися на босих (в сандалах на босу ногу) та черевичкових (взувалися так само, як і всі інші люди того часу). Першими до Львова приїхали черевичкові. Побудували костел Св. Леонарда. Пізніше на тому місці побудували тюрму (тепер це – будинок Політехніки на вул. Кн. Романа).
В костелі Св. Леонарда львівські вірмени підписали унію. До черевичкових належав також костел Св. Мартина.
Прогулятися вулицею Кн. Романа, побачити відділення Політехнічного університету, де був костел Св. Леонарда та могилу козаків, які брали його штурмом Ви зможете на екскурсія Львів Австрійський.
Кармеліти босі побудували костел та монастир на пагорбі відразу за межами міських мурів (за аналогією з найпершим монастирем кармелітів, який також був збудований на горі).
Хоча магістрат довгий час не давав дозволу на побудову сакрального кам’яного храму відразу за межами міста з причин послаблення обороноздатності Львова, монахи зуміли його отримати. Це, очевидно, сталося через підкуп бургомістра. Більше того, побудувавши костел та монастир, кармеліти довший час не мали своєї пастви, оскільки дві єдині брами міста, Галицька та Краківська, знаходилися далеко від них. І тоді, вони знову ж таки за допомогою підкупу добилися дозволу міської влади Львова на прорубування міських мурів і побудови Босяцької хвіртки. Обидві події (побудова костелу з монастирем та Босяцької хвіртки) стали фатальними в історії Львова, бо в 1704 р. шведський король Карл XII захопив монастир кармелітів, звідки почав обстріл міста, а відтак через покинуту захисниками Босяцьку хвіртку його військо увірвалося до міста й розграбувало його. Про ті буремні події Ви дізнаєтеся, відвідавши екскурсії Львова.
Жіноча гілка кармелітів також поділялася на босих і черевичкових. Останні мали костел Св. Агнеси (де бібліотека ім. В. Стефаника).
Босі володіли костелом Св. Духа (тепер вул. Винниченка). Коли в них його забрали, то вони побудували костел Матері Божої Неустанної Помочі та Св. Йосипа з червоної цегли на вулиці, яка тепер називається Чупринки.
Спочатку він виглядав, як храм Св. Духа, але потім було добудовано дві вежі: одну в XIX ст., другу – у XX ст.
Австрійський уряд ліквідував орден кармеліток босих, а от черевичкових залишив.