Як для батьків з дітьми, так і для груп школярів представляє інтерес відпочинок в зеленій зоні Львова. Не винятком буде і відвідування Стрийського парку під час екскурсії Львовом для учнів. Пам’ятка садово-паркового мистецтва має величезну площу, аж 50 га! Тому кожен відвідувач знайде тут якусь цікавинку для себе.
Історія Стрийського парку
Майстер садово-паркового мистецтва Арнольд Рерінг спроектував парк у 1876-1877 рр., взявши за основу особливості рельєфу цієї частини міста, а саме, глибокі яри та високі пагорби й відносно широку долину зліва від витоку потічка Сорока. Тому було вирішено викопати на території паркового масиву озеро, засадити багато квітників та побудувати оранжерею. Зелену зону можна умовно поділити на 3 частини: зона нижніх партерів, лісопаркове насадження та верхня тераса. Нижній ярус складає найстаріша ділянка, засаджена 40 тис. дерев, серед яких тюльпанне дерево, червоний дуб, гінкго тощо. В лісопаркових насадженнях видніються романтичні руїни, побудовані спеціально для Крайової виставки, у 1894 р. Нинішня верхня тераса була занедбана до того часу, поки на цій території не відбулися Галицькі торги в 1894 році, приурочені до 100-річчя повстання під проводом Тадеуша Костюшки. Тому можна зробити висновок, що вагомий внесок у спорудження парку зроблено напередодні найбільшого ярмарку в історії Галицького Королівства.
Що можна побачити у Стрийському парку?
Щойно Ви увійдете попід арковий вхід, то побачите ставок з лебедями та крижнями й розкішні квітники, а пройшовши трішки далі - оранжерею, каскад водоспадиків потічка Сорока, чудові галявини та скульптури.
Архітектурні споруди наймальовничішого парку Львова
У верхній частині зеленої зони діти зможуть побачити колишній Палац мистецтв в неоренесансному стилі. На фасаді будівлі школярі помітять викарбуваний латинський напис, що означає “Наша праця Батьківщині”. На сьогодні будинок використовується як спорткомплекс “Львівської Політехніки”.
Окрім даної споруди студенти також займаються спортом і в колишній ротонді “Рацлавіцлавської панорами”. Внаслідок Другої світової війни будівля частково перетворилась на руїну, реконструкція змінила її первісний вигляд, а в оригіналі залишився лише флігель з дахом та шпилем.
Ще одним об’єктом, що вразить маленьких відвідувачів на екскурсії по Львову, стане водонапірна вежа. Зараз вона має вже осучаснений вигляд, але зберегла риси середньовічної башти - дон-жону.
Пам’ятник Кілінському
Гуляючи теренкурами, діти побачать пам’ятник Яну Кілінському, в честь якого носить свою другу назву парк. Кам’яна фігура зображає кремезного чоловіка в одязі полковника XVIII ст. із піднятою в правій руці шаблею. Поруч із композицією знаходиться оранжерея, збудована у 1895 р.
Пам’ятник українському футболу
Учні матимуть унікальну нагоду побачити на величезній парковій галявині пам’ятний стовп українському футболу. Скульптура у формі п’єдесталу з м’ячем, на який присів, розправивши свої крила, сокіл, встановлена на честь місцевої футбольної команди. Монумент символізує перший матч на території України, тому пам’ятку і назвали “Львів — батьківщина українського футболу”.
Стрийський парк для дітей
З-поміж визначних місць паркового масиву відвідувачі оглянуть фонтани у вигляді скульптур героям казок Івасику-Телесику та Котигорошку.
А для найменших відвідувачів створили дитячий сектор з гойдалками, пісочницями та гірками. Також учні й не тільки вони зможуть насолодитись проведеним часом на дитячій залізниці.
Австрійські та польські вілли довкола пам’ятки садово-паркового мистецтва
Дорогою до парку зі сторони вулиці І. Франка діти зможуть побачити давні вілли, побудовані у різних стилях. На вулицях Парковій та У. Самчука розташовані житлові кам’яниці кінця XIX - початку XX ст., прикрашені з різноманітними архітектурними та скульптурними елементами фасаду.
Тому, відвідуючи шкільну екскурсію Львовом, обов’язково навідайтеся з гідом у славнозвісний Стрийський парк!